Søgning
Luk dette søgefelt.

Visma Acubiz og LOPI indgår partnerskab

Visma Acubiz og LOPI samarbejder om at tilbyde LOPI's medlemmer en digital Expense Management-løsning, der strømliner udgiftsprocesserne for lokale banker og andelsselskaber.
Rasmus Poulsen fra LOPI

Indhold

LOPI styrker sine medlemmer med digital løsning til udlægshåndtering

Vi er glade for at kunne meddele, at vi har indgået et samarbejde med LOPI - Lokale Pengeinstitutter. Partnerskabet betyder, at LOPI kan give deres medlemmer Acubiz, et banebrydende værktøj til styring af udgifter.

LOPI er en sammenslutning af 46 lokale banker, sparekasser og andelskasser i Danmark, Færøerne og Grønland. Blandt mange andre ting tilbyder LOPI sine medlemmer det fælles betalingskortkoncept, LOPI Mastercard. Dette partnerskab med Mastercard Business-kortet i kombination med Acubiz er virkelig, hvor det skinner.

Ved at bruge Acubiz som mellemled er det muligt at forbinde Mastercard Business-kortet med kundens økonomisystem og dermed digitalisere og automatisere hele udlægshåndteringsprocessen. Det reducerer det administrative arbejde betydeligt og sparer ressourcer og tid.

Begge parter er begejstrede for partnerskabet:

Hos LOPI er vi meget fokuserede på at give vores medlemmer de bedste værktøjer til at drive deres forretning. Det gør vi bl.a. ved at tilbyde værktøjer, der hjælper vores medlemmer med at spare tid gennem administrative effektiviseringer. Kombinationen af vores Mastercard Business firmakort og Acubiz' app til udgiftsstyring er et godt eksempel på, hvordan vi opnår dette. Vi glæder os til at se partnerskabet udfolde sig
LOPI x Visma Acubiz
Rasmus Poulsen
LOPI's direktør for kort og betaling
Vi kan ikke vente med at komme i gang med dette partnerskab. Vi er sikre på, at det vil være givende og gavnligt for begge parter. Vi havde en fremragende dialog med LOPI, og gennem hele processen følte vi, at de forstod vores forretning og de fordele, der følger med en digital udgiftshåndteringsproces. De var meget ivrige efter at gøre Acubiz tilgængelig for deres medlemmer, og vi ser frem til at samarbejde med de lokale banker og sparekasser.
Anders Friis
CCO hos Visma Acubiz

Relaterede artikler

5 spørgsmål til dig, CFO!

Om cirka fire måneder, når året nærmer sig sin afslutning, gennemgår virksomhederne deres årsresultater. Det omfatter typisk præstationer og økonomiske resultater fra det forgangne år samt mål og strategier for det kommende år.

Verdens toplederes forudsigelser for 2023

PwC har spurgt mere end 4.000 CEO'er verden over om, hvordan fremtiden ser ud, når man taler om økonomisk vækst, teknologiske fremskridt, automatisering, inflation, makroøkonomi og meget mere.

Mød Visma Acubiz: vores praktikant Adrian

'Meet Visma Acubiz' er en artikelserie, der tager dig med bag kulisserne. Artiklerne fortæller historierne om hverdagens helte hos Visma Acubiz. I denne artikel er der fokus på Adrian Guillen, som er praktikant i vores marketingteam.

De faktiske omkostninger forbundet med manuel håndtering af udgifter

Vi får ofte spørgsmål i stil med: "Hvor dyrt er Acubiz?" eller "Er det ikke dyrt at anskaffe et system til at håndtere vores udgifter?". Lad os prøve at vende spørgsmålet om ved at spørge: "Ved du, hvor meget du bruger på at håndtere udgifter?".

3 myter om udgiftsstyring

Udforsk almindelige myter om Expense Management, herunder om det kan anvendes i alle virksomhedsstørrelser, om det er nemt at implementere, og om det giver flere fordele end omkostningsbesparelser.