Søgning
Luk dette søgefelt.

Visma Acubiz og LOPI indgår partnerskab

Visma Acubiz og LOPI samarbejder om at tilbyde LOPI's medlemmer en digital Expense Management-løsning, der strømliner udgiftsprocesserne for lokale banker og andelsselskaber.
Visma Acubiz og LOPI samarbejder

Indhold

LOPI styrker sine medlemmer med digital løsning til udlægshåndtering

Vi er glade for at kunne meddele, at vi har indgået et samarbejde med LOPI - Lokale Pengeinstitutter. Partnerskabet betyder, at LOPI kan give deres medlemmer Acubiz, et banebrydende værktøj til styring af udgifter.

LOPI er en sammenslutning af 46 lokale banker, sparekasser og andelskasser i Danmark, Færøerne og Grønland. Blandt mange andre ting tilbyder LOPI sine medlemmer det fælles betalingskortkoncept, LOPI Mastercard. Dette partnerskab med Mastercard Business-kortet i kombination med Acubiz er virkelig, hvor det skinner.

Ved at bruge Acubiz som mellemled er det muligt at forbinde Mastercard Business-kortet med kundens økonomisystem og dermed digitalisere og automatisere hele udlægshåndteringsprocessen. Det reducerer det administrative arbejde betydeligt og sparer ressourcer og tid.

Begge parter er begejstrede for partnerskabet:

Hos LOPI er vi meget fokuserede på at give vores medlemmer de bedste værktøjer til at drive deres forretning. Det gør vi bl.a. ved at tilbyde værktøjer, der hjælper vores medlemmer med at spare tid gennem administrative effektiviseringer. Kombinationen af vores Mastercard Business firmakort og Acubiz' app til udgiftsstyring er et godt eksempel på, hvordan vi opnår dette. Vi glæder os til at se partnerskabet udfolde sig
LOPI x Visma Acubiz
Rasmus Poulsen
LOPI's direktør for kort og betaling
Vi kan ikke vente med at komme i gang med dette partnerskab. Vi er sikre på, at det vil være givende og gavnligt for begge parter. Vi havde en fremragende dialog med LOPI, og gennem hele processen følte vi, at de forstod vores forretning og de fordele, der følger med en digital udgiftshåndteringsproces. De var meget ivrige efter at gøre Acubiz tilgængelig for deres medlemmer, og vi ser frem til at samarbejde med de lokale banker og sparekasser.
Anders Friis
CCO hos Visma Acubiz

Relaterede artikler

Ny bogføringslov: Kend fordelene med et godkendt digitalt regnskabsprogram

Den nye bogføringslov kræver digital bogføring, hvilket stiller specifikke krav til den software, du bruger. Ved at vælge et godkendt digitalt regnskabsprogram sikrer du overholdelse, sparer tid og penge, garanterer en backup af dine optegnelser og forbedrer sikkerheden for dine finansielle data.

Dit regnskab skal være digitalt: Den nye bogføringslov 

Bogføringsloven trængte til en modernisering for at blive tidssvarende. Derfor trådte en ny bogføringslov i kraft 1. juli 2022.

Ifølge den nye bogføringslov skal du føre dit regnskab digitalt – og det stiller krav til det regnskabsprogram, du anvender. Klarer du din bogføring i Excel, vil det med stor sandsynlighed betyde, at du ikke lever op til den nye lovs digitaliseringskrav.

Varme hveder skal stadig spises på en fridag

På årets sidste februardag blev Store Bededag afskaffet som helligdag fra 2024 af et flertal i Folketinget. Hos Visma Acubiz mener vi stadig, at hveder skal nydes på en fridag.

Er du klar til den nye lov om tidsregistrering?

Den nye lov om tidsregistrering er blevet vedtaget og træder i kraft den 1. Juli 2024. Loven udpensler medarbejderes rettigheder til hvileperioder og fridage for at sikre dem imod overarbejde. Hvad betyder denne nye lov for dig som enten medarbejder eller leder i praksis? Det vil vi forsøge at give dig svar på.

Visma Acubiz indgår et strategisk partnerskab med TIMEmSYSTEM, som vil løfte udbuddet af solutions til tidsregistrering til nye højder.

Visma Acubiz og TIMEmSYSTEM er stolte af at kunne præsentere vores partnerskab mTIME - det ultimative tidsregistreringssystem, der tilbyder både høj funktionalitet og uovertruffen fleksibilitet. Strømlin dit workflow ubesværet med funktioner som automatisk ferieberegning, forskellige ansættelsesperioder support og problemfri administration af orlov. Sig farvel til forhindringer og goddag til produktivitet!